Щодо утриманя аліментів
(Четвер, 17.09.2015, 10:52)
Питання:
Підскажіть мені до кого звернутися, бо мене направляють то в суд то в викорнавчу службу. Я отримую аліменти на дітей від заробітньої зарплати чоловіка, виконавчий лист знаходиться в м. Сміла Черкаської області. А по місцю проживання м. Новомиргород Кіровоградська область у нього є ще пай на землю (він з нього отримує доход). Як мені з цього пая получити аліменти? По місцю проживання виконавча служба не може стягнути , тому що виконавчий лист знаходитьсяв м. Сміла. Підскажіть до кого мені звернутися і що потрібно щоб з усих його доходів начислялись аліменти.
Відповідь:
Доброго дня! Стосовно Вашого питання, роз'яснюємо наступне.
Відповідно до ст. 81 Сімейного кодексу України, перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно пп. 18 п. 1 Додатку до постанову Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. N 146 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб», утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з плати, отриманої за передачу в оренду земельної ділянки або земельної частки (паю).
Пунктом 7.17 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, передбачено, що якщо боржник отримує заробіток (доходи) у різних місцях, відрахування аліментів із кожного виду виплат здійснюється за окремими постановами про стягнення аліментів згідно з розміром утримання, визначеним виконавчим документом.
Тобто Вам необхідно звертатися у відділ державної виконавчої служби в якому знаходиться на виконанні виконавчий лист. До суду Вам звертатися немає потреби так як відповідно до вимог ст. 370 ЦПК України, суд, який видав виконавчий лист про стягнення аліментів, має право за поданням державного виконавця у разі встановлення кількох місць роботи чи отримання доходів боржника видати дублікат виконавчого листа. Тобто дублікат судом може бути виданий лише за поданням державного виконавця.
Також звертаємо Вашу увагу, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про виконавче провадження», право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувану, тобто Вам.
Як звільнитися?
(Середа, 29.01.2015, 13:34)
Питання:
Я навчалася за державним замовленням, отримала вищу освіту. За направленням я працевлаштувалася до
підприємства в м. Кіровограді, сама я родом з іншого міста. В минулому році я вийшла заміж. У зв'язку із чим я звернулася до роботодавця із заявою про звільнення. Мені було відмовлено у
звільненні мотивуючи це обов’язком про відпрацювання 3-х років за місцем направлення у відповідності до п. 8 Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких
здійснювалась за державним замовленням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.1996 № 992. Чи є можливість звільнитися без відпрацювання 3 роки?
Відповідь:
Доброго дня! Стосовно Вашого питання, роз'яснюємо наступне.
Так, дійсно, відповідно до Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.1996 № 992, вам необхідно відпрацювати 3 роки, або відшкодувати у встановленому порядку до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати. Але на практиці бувають випадки коли можна в судовому порядку розірвати трудовий договір та не відпрацьовувати 3 роки. Слід ще зазначити, що порядку відшкодування до державного бюджету вартості навчання на сьогоднішній день не існує. Якщо у Вас виникли питання та цікавить більш розширена консультація, звертайтеся за телефоном 066 92 73 060.
Відповідь підготував. Масленников Вадим Володимирович.
Не виплата заробітної плати при звільненні.
(Понеділок, 11 листопада, 20:43)
Питання:
Здравствуйте, мне нужна консультация. Я уволился с работы по соглашению сторон, на руки я получил трудовую книжку и все, зар.плату за месяц (расчетные, включая не использованный отпуск за 1.5 года) сказали перечислят на карточку. Прошла неделя, бывшим сотрудникам была начислена зар.плата, мне на карточку расчет не пришел. По некоторым источникам и со слов админ.персонала известно, что мне никто не собирается ничего выплачивать. Что посоветуете мне предпринять?!
Відповідь:
Доброго дня! Стосовно Вашого питання, роз’яснюємо наступне.
Відповідно до ст. 83 КЗпПУ, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки.
Відповідно до ст. 116 КЗпПУ, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Відповідно до ст. 117 КЗпПУ, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Відповідно до ст. 233 КЗпПУ, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», позивачі - за подання позовів про стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин.
З вищевикладеного вбачається, що у разі, якщо в день звільнення Ви не працювали, Вам необхідно звернутися до роботодавця в вимогою про розрахунок. В подальшому, у разі не виплати коштів, Ви маєте повне право звернутися до суду із позовною заявою про стягнення заборгованості по заробітній платі, компенсації за невикористану відпустку та середнього заробітку за час затримки розрахунків.
Порушують тривалість робочого часу
(Понеділок, 30 сентября, 13:38)
Питання:
Здравствуйте! скажите как наказать работодателя за переработку рабочего времени по закону человек должен работать не больше 40 часов в неделю а мы работаем все 70 . работаем официально по трудовой при поступлении на работу обещали график работы 2 через 2 а сейчас все изменили перекрутили так как выгодно работодателю при приеме на работу в наказе было написано что с условиямы работы ознакомлены но их не было указано в письменной формы какие все в устной.куда обратится.
Відповідь:
У Вашому випадку необхідно звернутися до Державної інспекції з питань праці. Так як відповідно до пп. 1 п. 4 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, яке затверджене Указом Президента України від 06.04.2011 року № 386/2011, інспекція здійснює державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (далі - роботодавці) законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку.
ТДІзПП у Кіровоградській обл знаходиться за адресою: м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 84, кім. 104, е-mail: 11_kirovogradska@ukr.net, тел. (0522) 24-38-71
Чи маю я право на квартиру?
Юрій (Неділя, 14 липня, 19:26)
Питання:
Я інвалід війни 3групи звільнений з ЗСУ проживаю зараз у військовому гуртожитку з дружиною та сином.Чи можу відсудити у суді право на цю квартиру. Дякую за відповідь.
Відповідь:
Доброго дня! Стосовно Вашого питання, роз’яснюємо наступне.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», не підлягають приватизації житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень.
Але є в практиці є судові рішення, якими визнано право на приватизацію квартир у житловому будинку у військових містечках. В таких рішеннях суд зазначав:
- Відповідно до Європейської конвенції з прав людини гарантується право на повагу до житла (ст.8 п.1 конвенції). Європейський суд з прав людини ухвалив, що можна вважати житлом згідно змісту
статті 8 облаштоване особою помешкання, навіть якщо таке облаштування було здійснене з порушеннім національного законодавства. Особа також може оскаржувати порушення права на повагу до житла,
коли йдеться про власність, яку ця особа щороку займає протягом значного проміжку часу (Ментес проти Туреччини (1997)). Суд ухвалив, що відмова держави надати заявникам дозвіл на проживання в
їхньому власному будинку порушила статтю 8, тому що ця дія, в цілому, була непропорційною законній меті забезпечити економічний добробут конкретного географічного місця. В даному випадку є
відмова у приватизації житла, при наявності такої згоди для мешканців будинку. Суд вважає, що ця відмова порушує право позивачів на повагу до житла в сенсі положень Європейської конвенції з прав
людини.
Могут ли они забрать мое имущество?
Іван (П'ятниця, 21 червня, 13:47)
Питання:
Добрый день, у меня к вам вопрос.У меня есть задолженность по комунальным платежам, они подали на меня в суд и дело дошло до судебных исполнителей по решению суда, на суд меня не вызывали все прошло без меня мне не дали возможности даже пояснить причину. Я инвалид 3 группы, могут ли они забрать мое имущество задолженность 9000 тыс. грн.
Відповідь:
Доброго дня! Стосовно Вашого питання, роз’яснюємо наступне.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 52 ЗУ «Про виконавче провадження», стягнення на майно боржника звертається в розмірі і обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору (10% від суми боргу), витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження. У разі якщо боржник володіє майном спільно з іншими особами, стягнення звертається на його частку, що визначається судом за поданням державного виконавця. Тобто державний виконавець рано чи пізно, обов’язковоприйде до Вас перевіряти Ваш майновий стан. Якщо майно яке знаходиться за Вашим місцем проживання належить Вам, державний виконавець має право його описати, а в подальшому й реалізувати в рахунок боргу. У випадку якщо коштів отриманих від реалізації не вистачить для погашення боргу то відповідно до ч. 1 ст. 68 ЗУ «Про виконавче провадження», державний виконавець може звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші Ваші доходи.
Звертаємо Вашу увагу на те що ЗУ «Про виконавче провадження» передбачено перелік майна на, яке не може бути звернено стягнення.
Також у Вашому випадку рекомендуємо скористатися ч. 1. ч. 2 ст. 36 ЗУ «Про виконавче провадження», якою передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Питання про відстрочку або розстрочку виконання, встановлення чи зміну способу і порядку виконання розглядається судом у встановлений законом строк. Відповідне рішення може бути оскаржене у встановленому законом порядку.
Як покарати роботодавця
(П'ятниця, 10 Травень 2013 21:37)
Питання:
Добрый день! Решила к Вам обратиться за советом, уже просто не знаю как быть. Я работала в кафе барменом-администратором. Хозяин- армянин. Обещал трудоустроить официально, но за три месяца так этого и не произошло. Зарплату постоянно задерживал, давал маленькими частями. Естественно мое терпение лопнуло, я уволилась. По его просьбе, не бросала на произвол кафе, нашла себе замену. Теперь уже два месяца прошло, не могу забрать деньги. поначалу культурно кормил меня обещаниями, потом начал откровенно крыть матом, и заявлять наглым тоном, что отдаст, когда посчитает нужным. А после вообще начал сбрасывать звонки, общаться не хочет. Приезжала в кафе несколько раз- его застать невозможно. Пригрозила, что подам в суд, говорит, что не смогу доказать, что у него работала, но у меня есть свидетели и доказательства. Говорят, что суд заявление не примет, так как сумма маленькая-250 гривен. А с другой стороны, я что, должна ему подарить эти деньги? Нет! Я их заработала и хочу получить! А самое обидное, я ведь не одна такая! От него люди если уходят, денег не видит никто! Вот он , видимо, уже настолько почувствовал себя безнаказанным, что позволяет себе столь наглое поведение! Подскажите, пожалуйста, как наиболее грамотно поступить в этой ситуации. Очень хочется, чтоб он ответил за свои действия!
Відповідь:
Доброго дня! Стосовно Вашої проблеми, роз’яснюємо, що Ви маєте право звернутися до суду із позовною заявою про встановлення факту перебування у трудових відносинах та стягнення заборгованості по
заробітній платі, стягнення середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку. а також Ви маєте право на відшкодування моральної шкоди.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 КЗпП України, трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказ чи розпорядження не були видані, але працівника фактично було допущено до роботи.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у
строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день
звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові
при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним
суму.
Відповідно до ст. 117 КЗпП України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при
відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на
користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Але одразу попереджаємо, що довести факт перебування у трудових відносинах не легка справа. Що може бути прийнято судом як доказ?
В Вашому випадку, факт трудових відносин може бути доведений показаннями свідків. Люди, які працювали разом з вами, можуть підтвердити, що ви знаходились в трудових відносинах з Вашим бувшим
працедавцем. Проте суд може прийняти їх свідчення лише в тому випадку, якщо вони самі оформлені або були оформлені на роботі до цього працедавця офіційно.
Окрім показань свідків доказами можуть бути документи, які Ви готували або підписували. Це можуть бути накладні та інші документи з якими Ви стикалися під час виконання Ваших обов’язків.
Звичайно, для суду краще підійдуть оригінали вищезгаданих документів. Зрозуміло, що деякі документи Ви не зможете отримати у Вашого бувшого працедавця, тому пригадайте, чи не розписувалися Ви у
будь-яких документах постачальників товару? Чи не розписувалися Ви в будь-яких документах під час проведення будь-яких перевірок. Якщо навіть Ви не зможете отримати оригінали цих документів самі,
Ви будете мати право в суді звернутися з відповідним колопотанням для їх витребування.
Також Ви можете звернутися до органів прокуратури. Де стосовно Вашого працедавця може бути порушена кримінальна справа за ч. 1 ст. 172 КК України, так як він, вчинив грубе порушення законодавства
про працю: п. 6 ч. 1 ст. 24, ст. 48 КЗпП України, ч. 2 ст. 30 ЗУ «Про оплату праці», п. 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої наказом Міністерства праці
України від 29 липня 1993 року № 58, використовував Вашу працю по усній домовленості, без укладення з Вами трудового договору та оформлення трудової книжки, ведення табелю робочого часу,
нарахування заробітної плати та обов’язкових державних платежів, надання відпусток, передбачених трудовим законодавством України.
Чи має право державний виконавець описувати вдруге квартиру.
Андрій (Неділя, 20 Червень 2010 12:00)
Питання:
Я виступив поручителем Приватного підприємства та залишив в іпотеку власну квартиру. Підприємство прийшло в упадок та гроші за наданий кредит сплатити не змогло. У мене також важке фінансове
становище. В минулому році судом винесено рішення про стягнення з мене коштів на користь банку. Банк пред'явив виконавчий лист до виконання до державної виконавчої служби. Мою квартиру описали
виставили на торги, але покупців не знайшлося. Квартиру запропонували банку в якості погашення боргу, банк відмовився від такої пропозиції. В подальшому виконавче провадження відносно мене було
завершено, виконавчий документ повернутий банку без подальшого виконання. Але в цьому році банк знову пред'явив виконавчий документ до виконання. Державний виконавець повторно описав мою
квартиру.
Питання, чи правильно діє державний виконавець та чи можна якось оскаржити його дії.
Відповідь:
Ч 3, ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження», передбачено, що якщо передане торговельним органiзацiям майно не буде продано протягом двох мiсяцiв, воно підлягає переоцiнцi. Державний виконавець переоцінює майно в порядку, визначеному Кабінетом Мiнiстрiв України. У разі коли в місячний строк після переоцінки майно не буде продано, державний виконавець повідомляє про це стягувача i пропонує йому вирішити питання щодо залишення за собою непроданого майна. Зазначене повідомлення державним виконавцем направлено стягувачу 02.06.2009 року.
Ч. 4, ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження», передбачено, що якщо стягувач у 15-денний строк письмово не заявить про своє бажання залишити за собою непродане майно, арешт з майна знімається, воно повертається боржникові, а виконавчий документ у разі вiдсутностi у боржника іншого майна, на яке може бути звернено стягнення, повертається стягувачевi без виконання.
Стаття 41 Закону України «Про іпотеку», передбачено, що реалізація предмета іпотеки, на який звертається стягнення за рішенням суду або за виконавчим написом нотаріуса, проводиться, якщо інше не передбачено рішенням суду, шляхом продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України "Про виконавче провадження", з дотриманням вимог цього Закону.
Стаття 49 Закону України «Про іпотеку», передбачено, що протягом десяти днів з дня оголошення прилюдних торгів такими, що не відбулися, іпотекодержателі та інші кредитори боржника відповідно до пріоритету їх зареєстрованих вимог мають право придбати предмет іпотеки за початковою ціною шляхом заліку своїх забезпечених вимог в рахунок ціни майна. Якщо іпотекодержатель не скористався зазначеним правом, за результатами других прилюдних торгів, іпотека може бути припиненою за рішенням суду.
Тобто Вам необхідно звертатися до суду. КМГО "Взаємодопомога вільних людей" може допомогти Вам у вирішенні Вашого питання.
Чи потрібно повертати автомобіль
Леонід (Четвер, 18 лютий 2010 19:07)
Питання:
Мені потрібна консультація, у мого знайомого помер батько, який як інвалід ВОВ отримав автомобіль. Скажіть, а чи потрібно його повертати державі? І чи є можливість автомобіль залишити.
Відповідь:
Умови забезпечення інвалідів автомобілями в Україні врегульовано Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 999 від 19 липня 2006 р. N 999 (далі Порядок).
Пунктом 16 Порядку, передбачено, що після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції, строк експлуатації якого більше ніж 10 років, залишається члену сім'ї, який на час смерті інваліда проживав та був зареєстрований за місцем проживання і реєстрації інваліда.
Автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, після смерті інваліда залишається у користуванні його сім'ї, якщо в ній є інвалід, який:
має підстави для забезпечення автомобілем згідно з пунктом 3 цього Порядку;
проживав і був зареєстрований на час смерті інваліда за місцем його проживання і реєстрації;
не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через головне управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.
Перереєстрація автомобіля на ім'я інваліда з числа членів сім'ї, законного представника недієздатного інваліда, дитини-інваліда проводиться підрозділом МВС на підставі письмової довідки, форма якої затверджується Мінпраці. Довідка видається інваліду, законному представнику недієздатного інваліда, дитини-інваліда головним управлінням соціального захисту, в якому інвалід перебував на обліку, а інваліду внаслідок трудового каліцтва - відповідним управлінням виконавчої дирекції.
Член сім'ї померлого інваліда, який є також інвалідом, має право повторно стати на облік, але не раніше закінчення строку експлуатації автомобіля, отриманого за життя інвалідом чи законним представником недієздатного інваліда, дитини-інваліда.
Іншому члену сім'ї померлого інваліда, який проживає та зареєстрований за місцем проживання і реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним до спеціального фонду державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості
одержаного автомобіля з урахуванням ступеня його зношення та суми, сплаченої за нього інвалідом.
Ступінь зношення автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції і становить 0,84 відсотка на місяць і 10 відсотків на рік. Під час розрахунку ступеня зношення автомобіля неповний місяць користування (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінпраці.
В іншому разі автомобіль повертається (вилучається) головному, районному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції у повному комплекті.
Якщо померлий інвалід був забезпечений автомобілем на пільгових умовах (за 7 або 30 відсотків вартості), спадкоємцю інваліда за його заявою повертається сума, що була сплачена інвалідом за автомобіль, з урахуванням фактичного ступеня зношення автомобіля, але не більше ніж сума, обчислена головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції виходячи із ступеня зношення автомобіля.
Інвалід, який забезпечується автомобілем, що був у користуванні, на пільгових умовах (за 7 або 30 відсотків вартості), сплачує за автомобіль суму з урахуванням фактичного ступеня його зношення.
Вилучення автомобіля, отриманого інвалідом, законним представником недієздатного інваліда, дитини-інваліда здійснюється відповідними органами державної виконавчої служби за рішенням суду відповідно до подання головного управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.
Спори про частку в спільній власності членів сім'ї щодо автомобіля або суми, сплаченої за нього, вирішуються в судовому порядку.